BARBADOS
Barbados a Karib-tenger Kis-Angliája, de nem annyira, hogy az ott lakók kedvenc helyi édességüket, a rotis-t almás pitére cseréljék. A helyiek, a bajan-ok - ahogy magukat hívják - sokkal inkább testükre szabták, semmint átvették az angol kultúrát. Ezt az első helyi krikett meccsen azonnal észre lehet venni. A hagyományos angol játékot itt egy kicsit más ritmusban játsszák. Mindazonáltal minden egyházközségben találunk régi, kobol épült anglikán templomot, a szombati lóversenyek is pontosan kezdődnek és Erzsébet királynő portréja is ott függ minden falon. Barbadoson a fő üzletág a turizmus. Tökéletesen keverik bevett európai szokásainkat pont annyi helyi érdekességgel, hogy exotikusnak tűnjön de ne legyen túl tömény. Szóval, ha olyan szigetet keresne a Karib-tengeren, ahol európai szokásait, az éjszakai életet és a vízi sportokat nem kell elfelejtenie, akkor Barbados a legideálisabb hely. Azok, akik érintetlen területeket és járatlan ösvényeket keresnek, menjenek egy másik szigetre.
Terület: 430 km2. Lakosság: 257 000 fő. Népsűrűség: 597,9 fő/km2.
Főváros: Bridgetown. Államforma: alkotmányos monarchia.
Pénznem: 1 barbadosi dollár = 100 cent. Hivatalos nyelv: angol. Egyéb beszélt nyelv: francia. Népek: néger (80%), mulatt (15%), európai, indiai (5%). Vallások: protestáns (70%), római katolikus, egyéb (30%). Legnépesebb település: Bridgetown 10 000 (102 000).
Általános leírás Bridgetown Barbados fővárosa a sziget egyetlen természetes kikötője, a Carlisle öbölben fekszik és egyben a sziget fő kereskedelmi és üzleti központja. A város megtekintésére szánt idő nem kell, hogy sok legyen; csak néhány "muszáj-látni" nevezetesség található itt. A város arculata érdekes keveréke a modern és gyarmati építészetnek, a fő utcákon a brit monumentalista építészet öröksége látható, míg a mellékutak lakónegyedekbe vezetnek sok-sok rum bolttal szegélyezve. A brit építészet emlékei közül kiemelkedik a Parlament épülete valamint az anglikán katedrális. A legmeglepőbb épület a városban a 19. századi zsinagóga, melynek elso elődjét az 1600-as években emelték, mikor 300 zsidó lakosa volt a szigetnek. A kültéri látványosságok közül kiemelhető a Careenage, egy újszerű, az óváros szívébe benyúló öböl, tele hajókkal és a Queens Park. A haditechnika rajongói keressék fel a helyőrség épületét, mely a 17. században szolgált az angolok támaszpontjául, erődjéül. Jelenleg múzeum és számos régi ágyú kiállítása tekinthető itt meg. A sziget történelme iránt érdeklődők keressék fel a Barbados Múzeumot. A városnézés után a legjobb kikapcsolódás a fényes Baxter út, hol a helyi konyha és rumkészítés remekműveiből válogathatunk. Holetown A sziget legrégebbi városa, az 1620-as években alapították, de ezt modern épületeiről elsőre nem állapíthatjuk meg. Jelenleg a sziget turisztikai központja. A város történelméből legtöbbet a Szt. James templom kaphatunk, mely habár a 19. században épült magában foglalja 17. századi elődje maradványait, köztük a híres harangot, melyen Vilmos király neve olvasható. A Folkstone parkban található egy hajózási múzeum, de a tengerparti park egyben a legnépszerűbb kikapcsolódási hely a városban. Sam Lord kastélya A korall mészkőből épült kastély Long Bay déli partján található és érdekes, sokat vitatott történelemmel rendelkezik. A kastélyt egy bizonyos Lord Sam építette és a legenda szerint lámpásokat akasztott ki, hogy az így tévútra csalt és zátonyra futtatott hajókat kirabolja. Habár nem fér kétség ahhoz, hogy a lord gazfickó volt, a történészek vitatják a helyi folklór eme történetét. A lord otthona sokkal inkább egy udvarházra, mint igaza kastélyra emlékeztet, mindazonáltal festmények és antik bútorok szép gyűjteményével rendelkezik. St. Lawrence A sziget délnyugati partján elszórva sok kisváros található, ahol egyben a sziget legtöbb szerényebb, olcsóbb szálláshelye is van, de szintén gyönyörű tengerparttal és strandokkal. St. Lawrence 15 km-re délkeletre van a fovárostól és a legéletvidámabb a környék községei közül. Rengeteg szórakozó és halászhely várja itt az érdeklődőket. A város partján a Dover strandot ragyogó fehér homokkal áldotta meg a természet. Apálynál, a part mentén nyugat felé sétálva, pár perc után elérjük Worthing és Hastings városait, ahol a fehér homokú part mellet helyi művészek alkotásait tekinthetjük meg.
Éghajlat Barbados egy összevissza harapdált körte formájú sziget, 2585 km-re Miami-tól délkeletre és 860 km-re északkeletre a venezuelai Caracastól. A sziget nyugati oldalán a part lankás, homokos; a víz nyugodt és türkizkék, míg a keleti atlanti part sziklás és örvényesebb. Barbados több mint 3000 óra éves napsütéssel büszkélkedhet, miközben a tengeri szellők folyamatosan alacsonyan tartják a nappali hőmérsékletet. A minimális és maximális átlagos hőmérséklet januárban 21°C és 30°C, júliusban 23°C és 30°C. A februártól májusig terjedő időszak a legszárazabb, július a legcsapadékosabb, amikor átlagosan 18 nap esik számottevo csapadék. Ezzel szemben a legszárazabb április, amikor csak átlagosan 7 nap számíthatunk csapadékra |